Cikánský boxer

28. července 2016 v 11:21 | Nine9 |  Inscenace


Premiéra: 7. 3. 2016

Režie: Gabriela Krečmerová, Scéna: Anna Valešová
Hraje: Filip Teller"Myslel jsem, že by někdo z vás mohl mít o tu vzpomínku zájem. Vím, že se na mě teď díváte. Vím, že ji vidíte. Protože se taky koukám."

Monodrama "Cikánský boxer" německé autorky Rike Reiniger je vyprávěním a vzpomínáním Hanse na svého přítele Rukiho. Poznali se o Hansových 12. narozeninách, na které si nikdo z jeho nejbližších nevzpomněl, ale Ruki mu dal jablko. Od té doby se stali nejlepšími přáteli - chodili spolu na večírky, balit holky a hlavně: na tréninky boxu. Hans byl dobrý, ale Ruki ještě lepší. Hans se často nechal zaslepit vztekem, čehož se Ruki dokázal vyvarovat.


"Vztek může pomoct, ale nemusí. Musíš umět dát ránu od srdce!"

Ruki neměl přemožitele, a tak netrvalo dlouho a dostal se na mistrovství Německa.

"Měj se, Cikánskej boxere!"
"Taky se měj, Hansi! Jo a mimochodem, jmenuji se Wilhelm Weiss. Přátelé mi říkají Ruki. Neříkají mi cikáne..."

Ale Hans nechápal slovo "cikán" jako něco hanlivého. Považoval to za označení vítěze, být tak oslovován podle něj byla čest...
Psal se rok 1933 a konečně nadešel den mistrovského zápasu. Ruki vyhrával, trofej mistra Německa byla v podstatě jeho. Ale pak přišel hlavní rozhodčí a vyhlásil: "Nerozhodně."

"Zápas je neplatný, titul je volný. Cikánský boxer bojoval neněmecky!"
Hans: "Bejt rychlejší - das ist nich deutsch! Bejt oblíbenejší - das ist nich deutsch! Mít černý kudrny - das ist nich deutsch!"

Hans pochopil, že "cikán" je nadávka.

Svůj poslední profesionální zápas Ruki odehrál jako karikatura "árijského boxera" - s odbarvenými vlasy a napudrovanou tváří. Stál uprostřed ringu a nedělal nic. Byl pomalý, neuhýbal. Z obličeje mu tekla krev.
Knockout.

Ruki i Hans, nezávisle na sobě, byli transportováni do koncentračního tábora. Ruki pro svůj cikánský původ, Hans jako příživník...
Po nějaké době se opět setkávají. Ruki pro zábavu dozorců boxuje se svými vězniteli - nikdy ale nemůže skutečně bojovat, spíš jen přijímá rány. Hans naproti tomu přežívá jak to jde - jednou mu jeden velmi upovídaný spoluvězeň řekl:

"Přežiješ-li první rok, máš velkou šanci, že zvládneš i ten druhý. A když přežiješ druhý rok, je vysoká pravděpodobnost, že přežiješ celou tu jejich tisíciletou říši, o které pořád vykládají."

Jednou dozorci Rukiho opět dobijí. A zavolají si právě Hanse, aby ho odtáhl z jejich stanu pryč. Hans se do té doby snažil Rukimu vyhýbat, nechtěl, aby věznitelé poznali, že se znají... Když se totiž dozorci dozvěděli, že i Hans je bývalý boxer, nutili je boxovat spolu. A čím tvrdší boj to byl, čím více krve teklo, čím bolestivější rány byly, tím byli dohlížitelé spokojenější. Ruki to jednoho dne už neunesl a v zuřivosti dozorce knockautoval.

- "Ruki!" zvolal Hans. "Vztek může pomoci, ale nemusí!"
- "Tahle rána nebyla ze vzteku. Tahle rána šla od srdce."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Monodrama Rike Reiniger vychází ze skutečného osudu boxera cikánského původu Johanna Trollmanna, který v roce 1933 skutečně vyhrál titul mistra světa, ale vzápětí mu byl právě z etnických důvodů odebrán. Ze stejné příčiny byl i vězněn v koncentračním táboře, kde byl v roce 1944 zavražděn.
Ve způsobu smrti se kniha Reiniger od skutečnosti liší. A je to určitě jeden z nejsilnějších okamžiků monodramatu. Celý příběh však zasáhne. Vynikající je i výkon Filipa Tellera, jež dal do role úplně všechno. Přesto mě nějakým způsobem hra nedokázala zcela pohltit. Ovšem ty okamžiky, kdy jsem se buď ocitla v boxerském ringu nebo v koncentračním táboře, tedy kdy jsem tam skutečně byla a neposlouchala jen vyprávění, ty byly velmi, velmi silné. To bylo to, o čem Hans mluvil: "Myslel jsem, že by někdo z vás mohl mít o tu vzpomínku zájem. Vím, že se na mě teď díváte. Vím, že ji vidíte. Protože se taky koukám." Hans sám je ta vzpomínka. Vzpomínka na vlastní selhání, na vlastní vinu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vikina Vikina | Web | 28. července 2016 v 11:40 | Reagovat

Zaujímavé :-) pekný blog :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama