Krásné psací stroje!

1. března 2016 v 21:53 | Nine9 |  Inscenace

Premiéra: 19. a 20. února 2016

Režie: Jiří Havelka; Scénář, hudba: Miloš Orson Štědroň; Dramaturgie: Karel František Tománek, Dora Viceníková; Scéna: Dáda Němeček; Kostýmy: Andrea Králová
Hrají: Miloslav König, Ladislav Hampl, Jiří Vyorálek, Petr Jeništa, Natália Drabiščáková, Anežka Kubátová, Leoš Noha


Bohumil Hrabal, Josef Škvorecký, Jiří Kolář a Jan Zábrana. Kdo čeká seriózní inscenaci, může své představě věřit ještě v úvodní scéně. Jakmile však herci zmizí za oponou, vezme vážný nádech za své... Rozjede se totiž nápaditá "show" plná chytlavých písniček, vtipů, hříček se slovy (i jmény...) a výborné scénické práce. I díky tomu nelze hru považovat za nějaký studijní materiál - že by si maturant řekl, že mu k zvládnutí maturitní otázky stačí zhlédnout právě Krásné psací stroje!... To by asi příliš nepochodil. Jako doplněk k naučenému (věděnému) to je však výborná inscenace. Zábavným způsobem ukazuje, za jak nelehké doby literáti žili. Mnohé nápady jsou skutečně jedinečné a radost je se na ně dívat. A radost je i poslouchat texty písní z pera Miloše Orsona Štědroně, jsou vážně velmi chytlavé. V té souvislosti je samozřejmě nasnadě zmínit i hudbu - ta je totiž živá. Bohužel ale není vidět, neb se schovává v zákulisí - škoda, nicméně na scénu by se opravdu nevešla.
Věřím, že většina diváků se po odchodu z divadla bude bavit o představiteli Jana Zábrany - Miloslavu Königovi. Díky tomu, že je to takový multitalent, na scéně - alespoň se tak zdá - stráví nejvíce času: a při tom hraje na kytaru a zpívá všemi žánry, z nichž asi nejvíc zaujme operní. Žádná výška není dost vysoká, aby ji nezvládl...
Jestli vás napadá v té souvislosti Velvet Havel, tak i mě vytanul na mysli - už při čtení anotace:

"Autorská hudebně-divadelní inscenace na téma slavných osobností české literatury. Tři literární velikáni (Jan Zábrana, Josef Škvorecký a Bohumil Hrabal) bojují o existenci ve víru redaktorských nástrah šedesátých let a normalizace. Své souboje svádí prostřednictvím rychlých psacích strojů, v případě čtvrtého (Jiří Kolář) i za pomoci lepidla..."

Popravdě jsem se i bála, jak moc se třeba budou inscenace sobě podobat. Ne že by Velvet Havel byla špatná hra, to rozhodně není, ale při druhém zhlédnutí zkrátka nadšení z představení opadá. A kdyby tohle bylo jakési třetí zkouknutí... Naštěstí se však obavy nevyplnily Mrkající.
Kromě Königa více zaujme asi Jiří Vyorálek. Jenže Divadlo Na zábradlí má tak kvalitní soubor, že nemůže v obsazení rolí šlápnout vedle Mrkající.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama