Brian

31. ledna 2016 v 18:47 | Nine9 |  Inscenace

Premiéra: 19. 5. 2012

Režie: Miroslav Krobot; Dramaturgie: Karel František Tománek; Výprava: Andrej Ďurík; Hudba: Marek Doubrava
Hrají: Jaroslav Plesl, David Novotný, Hynek Čermák, Pavel Šimčík, Václav Neužil, Jiří Konvalinka, Richard Fiala, Lenka Krobotová, Miroslav Krobot (/Martin Myšička)Představení pojednávající o posledních dnech před dodnes neobjasněným utopením Briana Jonese, zakládajícího člena kapely Rolling Stones, je jedním velkým drogovým opojením - Briana a díky ztvárnění si v rauši připadá i divák. Ten však ještě dokáže rozeznat realitu od blouznění, hudebník už méně. Sama úvodní scéna dává tušit, že to ale vůbec nebude vážné či smutné vyprávění. Ocitáme se totiž v pokoji vily, ve které předtím, než se sem nastěhoval Brian, žil spisovatel Alan Alexander Milne. Právě postavičky, jež dodnes zná snad každé dítě - Medvídek Pú, Oslík a Králíček - se stávají Brianovými společníky. I Brian je čím dál častěji a raději Kryštůfkem Robinem, než plnohodnotným členem své kapely… První dialog - Briana s Medvídkem Pú - naznačuje, že tato inscenace nebude pro diváky snadno stravitelná. Věty se vlečou, ztrácí smysl a jejich pointa utíká kamsi do absurdna… Ale nemizející přitupělé úsměvy Briana i Medvídka se přenášejí do hlediště, kde vygradují v hurónský smích diváků. Nikdo vlastně pořádně neví, čemu se směje, ale i přesto mu to připadá vtipné - zkrátka jak to tak bývá pod vlivem opojných látek.
Kdo se směje již o mnoho méně, jsou ostatní členové kapely Rolling Stones: Mick, Keith a Charlie, a Brianova snad současná, snad bývalá přítelkyně Anita. Ti se ne a ne naladit na stejnou vlnu jako jejich parťák. Nechápou, o jaké expedici to Brian mluví, nevidí jeho kamarády a už vůbec nerozumí tomu, jak mohl zapomenout hrát na kytaru nebo proč musí zbourat dům. Jsou to ovšem v prvé řadě Brianovi kamarádi, proto se snaží mu porozumět a pomoct. Selhávají však již na úplném začátku - jak se mají spřátelit s někým, kdo existuje jen v "pomatencově" hlavě? Bizarní situace v této hře opravdu na sebe nenechávají čekat, naopak přicházejí jedna za druhou, byť v ležérním tempu. Scéna, dialogy i zmiňované pomalejší plynutí děje společně ukázkově navozují drogové mámení. Plus si přičtěte dobové oblečení a paruky členů kapely a především kostýmy zvířátek z Kryštůfkovy družiny. Nechybí ani hity "Valících se kamenů" - a to ve velmi osobitém hudebním projevu. Právě tato dvě čísla: Honky Town Woman a Brown Sugar patří k tomu nejlepšímu, co inscenace nabízí. Velký, ba možná obří podíl na tom má Václav Neužil jako Mick.
Role Briana Jonese alias Kryštůfka se ujal Jaroslav Plesl. Podává vynikající výkon, až by ho člověk podezíral, že si před vystoupením něčeho dopřál. Inu, on ne, to mu jen kdosi dopřál pořádnou porci hereckého talentu. Ten on korunuje naivním úsměvem, který nasazuje na začátku hry a nesundá ho do jejího konce. Další výraznější figurou této ulítlé inscenace je Anita, kterou hraje Lenka Krobotová. I v této roli potvrzuje, že je výbornou herečkou s jedinečným komediálním nadáním.
A konečně Medvídek Pú, Oslík a Králíček. V ty se bravurně proměnili David Novotný, Hynek Čermák a Pavel Šimčík. Davidu Novotnému byste dali tu poslední sklenici medu, kterou doma máte, jak je Pú v jeho podání roztomilý a hloupoučký. Hynek Čermák neintonuje, má hrubý hlas a repliky pronáší stroze a suše. Íjáček, jak kdyby ho z knihy vytrhli… No a Králíček Pavla Šimčíka zaujímá už jen svou výškou - však je to snad nejvyšší herec nejen hry, ale celého dejvického hereckého souboru…
Ostatní členy kapely si zahráli Jiří Konvalinka a Richard Fiala. A dosud nezmíněnou postavu - stavitele Franka - představoval sám režisér inscenace Miroslav Krobot (alternuje s Martinem Myšičkou).
Ačkoli jednotlivé herecké výkony jsou více než výborné, je to právě dlouholetá sehranost dejvického souboru, jež zvedá tento úlet o úroveň výš.
Moc ráda si tenhle trip ještě někdy zopakuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama