Sebevrah

21. března 2015 v 23:34 | Nine9 |  Po derniéře

Premiéra: 16. června 2012

Režie: Ondřej Zajíc, Dramaturgie: Věra Mašková, Překlad: Alena Morávková
Hrají: Jiří Hána, Máša Málková, Lenka Termerová, Pavel Juřica, Veronika Janků, Jan Vlasák, Stanislav Lehký, Radim Kalvoda, Zbigniew Kalina, Jan Mašek a další.Když nemá smysl život, co jej najít ve vlastní smrti?

Hra "Sebevrah" nabízí ne příliš obvyklý pohled na smrt. Předkládá ji totiž jako obchodovatelnou komoditu...
S Podsekalnikovem se setkáváme v období nelehké životní situace - je více než rok nezaměstnaný, tudíž závislý na své manželce, nic pořádného neumí, a tak vyhlídky na lepší budoucnost nemá veskrze žádné. Tomu odpovídá i jeho společenské postavení, které je na té nejnižší úrovni. Zoufalou situaci by samozřejmě rád vyřešil, dokonce má i svůj plán s heligonem, ovšem žena mu (nechtěně) vnukne zdánlivě snazší východisko - spáchat sebevraždu. Jakmile se to v okolí rozkřikne, strhne se něco, s čím vůbec nepočítal - začnou se k němu dostavovat různé troskotající existence, chytající se posledního stébla, a přesvědčují ho, aby zemřel právě za jejich ideu. Sebevražda, která sama do té chvíle byla spíš jen pouhou myšlenkou, je náhle skoro až hmatatelná a nevyhnutelná. Právě v okamžicích, kdy si toto Podsekalnikov uvědomuje, hra zaujímá svou filozofií o dobrovolném skoncování se životem. "Co je to vteřina? Tik tak. Tik tak. 'Tik' - to tu ještě jsem, 'tak' - to už nejsem. Nebo kohoutek u pistole, pif paf! 'Pif' a ještě jsem to já, 'paf' a zemřel jsem." A podruhé zaujme, resp. ze své podstaty spíše zhnusí, jakou kšeftařinu jeho plánovaný odchod na onen svět spustí.
Nakolik Podsekalnikov tuší, jakou cenu jeho smrt má, nebo zda se skutečně nakonec zabije, nechám ovšem už na vaší návštěvě divadla. Strávíte zhruba dvě hodiny hořko-černou satirickou komedií, která v sobě skrývá mnoho hlubokých myšlenek a jež vám v paměti nakonec uvíznou možná více než komediální forma celé inscenace. Ale právě díky této stravitelné podobě se nebudete nudit a odpustíte hře i těch pár scén, které jsou delší a ukřičenější, než by musely být.

V hlavní roli se představuje vynikající Jiří Hána. Velmi přirozeně dokáže zahrát všechny stavy, kterými si jeho postava Podsekalnikova prochází - od nerozhodnosti přes náhlé záchvaty odvahy až po opětovné pády do bezmoci. Přesvědčivý je jak ve vážných situacích, tak i v těch odlehčených. Manželku Marju ztvárňuje Máša Málková, jíž se tedy nedá upřít komediální talent. Možná trochu přehrává, avšak spíše takové chování odpovídá charakteru její postavy přihlouplé ženštiny. Skvěle Jiřímu Hánovi sekunduje a jejich společné scény jsou tím nejlepším, co hra může nabídnout. Z ostatních postav více zaujme už jen Serafima, Podsekalnikova tchýně, v podání Lenky Termerové, Kalabuškin Pavla Juřicy a Aristarch Grand-Skubik ztvárněný Janem Vlasákem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama