Romeo a Julie

19. března 2015 v 8:05 | Nine9 |  Inscenace

Klicperovo divadlo, Hradec Králové
Premiéra: 8. 3. 2014

Režie: David Drábek, Dramaturgie: Jana Slouková, Scéna: Marek Zákostelecký, Choreografie: Henrieta Hornáčková, Hudba: Darek Král, Texty písní: Tomáš Belko, Kostýmy: Simona Rybáková
Hrají: Vojtěch Dvořák, Marie Poulová, Jiří Zapletal, Lenka Loubalová, Jan Sklenář, Martina Nováková, Jiří Panzner, Kamila Sedlárová, Jan Vápeník, Matěj Anděl, Marta Zaoralová, Jakub Tvrdík, Tomáš Lněnička, Lubor Novotný, Marie Kleplová, Isabela Smečková Bencová, Lukáš Duspiva, Milan Téra, Zdeněk Petrák, Richard Hošek


Romeo a Julie. Tragický příběh lásky dvou milenců starý přes 400 let byl za tu dobu zdramatizován tolikrát, že není snadné přijít s novým nápadem. Však ani zasazení postav do současnosti, pro které se režisér Drábek rozhodl, není originální - takových zpracování (včetně filmových) bylo a je již mnoho. I tak se ale může zrodit jedinečné představení...
Tvůrci v Klicperově divadle totiž rozšířili znesvářenost rodů Kapuletů a Monteků o palčivou otázku mezirasové nesnášenlivosti - Julie pochází z bohaté bílé rodiny a Romeo... je Rom.
Setkávají se na faře při zkoušení hry s příznačným názvem Romeo a Julie. Vše zprvu vypadá jako vtipná náhoda, ale postupně se začnou osudy Shakespearových hrdinů prolínat s životy jejich představitelů, až splynou zcela.
První polovina se nese v poměrně odlehčeném duchu. Nerdi Romeo a Julie pomalu zvedají hlavy od svých notebooků a seznamují se se skutečným světem. A hlavně se sebou navzájem. Nakonec přeskočí jiskra, která mezi nimi zažehne plamen lásky. V jejich rodinách však způsobí spíše oheň na střeše. Vzájemné půtky jsou nicméně prezentovány dost komicky a divák se nepřestává smát - ať už slovním hříčkám nebo zkrátka vykreslování rozdílů mezi dotčenými kulturami. Snad jen mezi jednotlivými nádechy k neutichajícím salvám smíchu ho napadá, jak může takto rozehrané představení dospět ke svému tragickému konci...?
Odpověď mu jako facka na tváři přistane hned v první scéně po přestávce. Zabití Merkucia totiž není aktem horké hlavy, ale chladnokrevná vražda. Jako by v sále prudce klesla teplota, jak z té scény mrazí. Obzvlášť upomene-li si člověk na slova Merkucia, která krátce před svou smrtí pronesl: "No a co, ty jsi bílej, já jsem černej. Krademe ty i já. Nechme to být." Sice svérázným způsobem, ale chtěl Tybaltovi - a nám všem - ukázat, že dobru a zlu na barvě pleti nezáleží. Ústředním tématem se tedy rázem stává to, co se dosud krčilo v pozadí vyprávěného nebo aspoň mezi jeho řádky. Rasismus.
Jakkoli to slovo působí hrubě, zcela přesně odhaluje záměr celé této adaptace Shakespearovy klasiky, když se opírá i o téma s tím souvisejících předsudků. Poselství celé hry je nakonec tedy poměrně jednoznačné - pryč s nimi! A není nutné se hádat, kdo se předsudky nechává více ovládat, vinny jsou totiž obě strany - Kapuleti i Montekové. "Bílí" i "černí". Pro Romea a Julii je však pozdě, když si jejich rodiny nesmyslnost své vzájemné záště uvědomí. Vzali si totiž život, aby mohli být spolu tam, kde je žádná nevraživost obklopovat nebude. Odebrali se do světa, který je teď i tam, kde to opustili. Protože ho opustili...

----------------------------------------
Romeo a Julie je představení, které v divákovi zanechá hluboký dojem. Přitom ne nijak zvlášť násilnou formou, byť využívá prvku šoku - dramaturgický obrat inscenace je po přestávce opravdu o 180 °. Hra si publikum získá svou veselou první částí, ve které nechybí ani skvělý hudební battle (viz foto), aby jej v druhé polovině do sedaček zcela přibila! Herecké výkony jsou více než výborné, jelikož nasazení účinkujích je maximální.
Jediné slovo mě napadá už od toho večera, co jsem hru zhlédla - PERFEKTNÍ! Bez váhání dávám představení 100 % a skoro až na vás apeluji - nenechte si ho ujít!

---------------------------------------
Související:
Nedílnou součástí představení je i hudba - a vynikající je nejen ta, která je přímou složkou hry, ale i ta, která vyplňuje předěly mezi jednotlivými scénami. Z téhle tam zaznívá refrén:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama