Báby

12. března 2015 v 22:37 | Nine9 |  Inscenace


Premiéra: 12. 12. 2014

Režie: Anna Petrželková, Dramaturgie: Dora Viceníková, Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská
Hrají: Anežka Kubátová, Dita Kaplanová, Natália Drabiščáková, Magdaléna Sidonová, Rebeka Němcová, Petr Jeništa, Miloslav KönigŽeny... Věčně nespokojené se svými postavami, lačnící po cizím neštěstí, drbny. A muži jako jejich doplněk, jejich cíl.

Báby, nová inscenace Divadla Na zábradlí, jako by byly mimo jiné důkazem i toho, že ne vždy platí, že opakovaný vtip není vtipem. Ať se několikrát dokola omílal doslova jeden a ten samý "vtípek" nebo se tatáž myšlenka zpracovala pěti různými způsoby, pokaždé se hledištěm rozlehl chechot obecenstva. Stejně dobře zafungovala i trapnost některých výstupů nebo jejich nesmyslnost či absurdnost.

(Z díla Daniila Charmse, autora) "Byl jednou jeden zrzavý člověk, který neměl ani oči ani uši. Neměl ani vlasy, takže "zrzek" mu říkali jen tak. Nemohl mluvit, protože neměl ústa. Nos také neměl. Neměl dokonce ani ruce a nohy. Ani břicho neměl, ani záda neměl, ani páteř neměl a ani žádné vnitřnosti neměl. Nic neměl. Takže vlastně ani není jasné, o kom je řeč. Tak už o něm radši nebudeme mluvit."

Smích je nejlepší lék na všechno, ne nadarmo se tak říká. Daniil Charms ho naordinoval svým postavám a tím, že se v Divadle Na zábradlí rozhodli jeho texty zdramatizovat, tak i nám, divákům. A tak se všichni společně smějeme naprostým šílenostem a vůbec lecčemu, co možná jako jednotlivé střípky postrádá smysl a logiku, ovšem dohromady vytváří ucelený obraz nebo, chcete-li, výpověď o určitém stavu společnosti. Nejde tolik o časovou souvislost výjevů, jako spíš o jejich spojitost.
V repertoáru divadla nejsou 'Báby' jediným takovým kouskem. Pravidelný návštěvník si možná povšimne jisté podobnosti již tří aktuálních inscenací - 'Šílenství', 'Požitkářů' a právě nejnovějších 'Báb'. Možná by se sem dala zařadit i 'Buržoazie', kterou si nové vedení přivezlo ještě z brněnské Reduty. Všechny totiž mají společnou koncepci vyprávění skrze různě krátké, na sebe víceméně nenavazující etudy oddělované jen úplným potemněním scény. A až v divákově hlavě, srdci se spojí v celek.

Hra vyniká nápaditostí - od kostýmů, paruk a účesů, přes účelové strohé kulisy, až k samotným stylům "vyprávění". Zpívá se, tančí, občas nemluví a jindy se prostě jen klasicky hraje... Velmi často také inscenace připomíná grotesku.
N. Drabiščáková, M. Sidonová, D. Kaplanová, A. Kubátová, P. Jeništa, M. König i malá Rebeka Němcová hrají s naprostou lehkostí a uvolněností, a tak byť vizuálně vše působí šedě a zašle, představení jako takové je živé.

Doporučuji k návštěvě Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama