Vytrvalý princ

28. února 2015 v 0:50 | Nine9 |  Po derniéřeEliadova knihovna (Divadlo Na zábradlí), Praha
Premiéra: 15. 9. 2012
Derniéra: 15. 2. 2015

Režie: Štěpán Pácl, Dramaturgie: Tereza Marečková, Kostýmy: Tereza Šímová-Beranová, Scéna: Andrej Ďurík
Hráli: Miloslav König, Magdaléna Borová, Patrik Děrgel, Jiří Panzner, Radovan Klučka, Richard Fiala, Lukáš Příkazký

Přestože je text starý přes 400 let, může být i dnes velmi aktuální. Víra a náboženství se do popředí v posledních měsících dostávají snad až příliš. Ve hře "Vytrvalý princ" se však konflikt mezi islámem a křesťanstvím odehrává spíše na pozadí, protože souboj ctí je tím hlavním zápasem. Zápasem za víru v dobro v každém z nás. Že vlastní čest je tím, co opravdu řídí naše kroky životem.

Pojetí textu skupinou Masopust jako by zprvu chtělo hlavní hrdiny ukázat jen jako do sebe zahleděné, lehkomyslné a plné mladické rozmařilosti a zhýralosti. Hra se nese v poměrně odlehčeném duchu, čímž však později dává o to více vyniknout odhaleným niterním zásadám svých postav. Kontrast u Fernanda (vytrvalý princ) je ovšem natolik velký, až může působit mírně rušivě.
Mnohem zajímavější se mi proto jevil příběh Muleye, který byl vyváženější, celistvější a dramatičtější. Snad za to může i dějová linka s Fénix, která se více proplétá s jeho osudem, než nakolik zasahuje do Princova života v době, kdy je v zajetí a pro svou nezdolnost a víru mučen.
Co mě na hře velmi zaujalo, je úloha právě Fénix. Jak se zmítá mezi láskou k Muleyovi, neuchopitelným obdivem k Fernandovi a oddaností králi, jemuž byla zaslíbena.

Divadelní spolek si nevybral vůbec jednoduchou látku ke zpracování. Poradil si s ní však více než dobře. Obdivuhodné jsou herecké výkony všech - ti i přes své mládí dokázali do hry dostat obrovské procítění a pochopení pro své postavy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama