Večírek

22. února 2015 v 0:23 | Nine9 |  Po derniéřePremiéra: 7. 3. 2013
Derniéra: 2013

Režie: Ondřej Sokol, Scéna: Adam Pitra, Kostýmy: Katarína Hollá
Hráli: Michal Suchánek, Klára Pollertová-Trojanová, David Matásek/Viktor Limr, Igor Chmela/Martin Finger, Marek Taclík/Ondřej Sokol, Nela Boudová/Ivana Wojtylová, Ondřej Sokol/Jiří Ployhar, Richard Genzer/Roman Štabrňák


Jsem ráda, že jsem hru viděla (dokonce hned 2x - při veřejné generálce a pak při premiéře), nicméně jsem současně ráda i za to, že jsem od ní moc nečekala. Nenechala jsem se strhnout vlnou nadšení všech Partičkářů a udělala jsem dobře - byla bych zklamaná ještě víc, než jsem teď...
Režisér a současně i představitel jedné z rolí Ondřej Sokol se několikrát nechal v rozhovorech slyšet, jak je Suchánkova hra výborná až geniální. Dovoluji si nesouhlasit, protože geniálních tam bylo jen pár scén (a slovíčko "pár" můžete brát víceméně doslova...). Tou první je příchod prvního spolužáka Richarda. Nejenže si ho manželé Hrdovi (a následně i skoro všichni ostatní) nepamatují, ale nemají si po 20 letech ani co říct. A tak následuje debata založená na variacích konverzační otázky "Jak se máš?" a není zrovna krátká... Druhou je pak scéna z druhé poloviny hry, kdy spolužák Pudil v rozčilení odhaluje/odhaduje motivy svých kamarádů, proč jedou na pohřeb Prasopsa...
Jinak je ovšem hra dlouhá jak... a vůbec by jí neuškodilo škrtání! Některé scény jsou zbytečné zcela, jiné by si zasloužily zkrátit, aby hra neztrácela tempo. Právě zde jsem vděčná za onu generálku, kde nám režisér upřel některé pasáže - a ta hra byla rázem svižnější (což po včerejším zhlédnutí kompletní hry nemohu bohužel říct).
Legrace to ovšem je. Avšak mnohé vtipy se buď opakují, nebo jsou vulgární (i když - co od Suchánka čekat...) a nebo ve hře nemají nějaký hlubší význam... Ale člověk se zasměje.
Zejména v druhé půlce je znát, že do hry autorsky vstoupil i Sokol, protože vtípky nejsou průhledné na "první dobrou", ale jsou skrytější, propracovanější... Také mi připadalo, že hra má zbytečně mnoho "střihů". V psaném textu krátké věty/pasáže stupňují napětí, nicméně zde tu hru spíše rozbíjely. No a konečně jsem také měla dojem, že si režisér neuměl příliš poradit s prostorem, který mu jeviště divadla Broadway nabízelo. Nedokázal jej plně využít, zaplnit...
Co se týče herců, mohu porovnávat - právě s veřejnou generálkou. A musím tedy asi (určitě) zkonstatovat, že mi víc vyhovovalo nepartičkářské obsazení. Tedy obsazení, které bylo největším lákadlem (Suchánek, Sokol, Chmela, Genzer), mě příliš nepřesvědčilo. Nicméně Suchánka jsem viděla pokaždé a prostě celý on - vztekloun se svými typickými až urážlivými vtípky a vulgaritami... Sokolovo herectví nemusím (ve všem, co jsem s ním viděla, je pořád úplně stejný) a jsem ráda, že se věnuje spíše režii. Ale pravda, že komediální výstupy v první polovině hry se mu dařily lépe než jeho alternaci. Ani Richard Igora Chmely mi nesedl tolik jako Richard Martina Fingera. Ve Fingerově podání byl totiž Ríša uťáplejší a to k postavě pasovalo více. Hlavně byla znatelnější proměna, kterou postava projde (snad jako jediná). A do čtveřice Richard "Geňa" Genzer coby řidič autobusu Krákora. Na generálce jsem viděla Romana Štabrňáka. Nemohu se rozhodnout, kdo byl lepší, kdo se mi líbil víc. Geňa byl hodně sám sebou, což bylo sympatické, nicméně malé zkušenosti s herectvím byly znát.
Dále v premiéře účinkovali David Matásek jako (ne)populární zpěvák Petr Klacík, Nela Boudová coby stále stejně hloupá jako v 9.B Anička Kozounová, Klára Trojanová jako manželka Jiřího Zdeňka Hrdová a Marek Taclík jako frajer Pudil.
Inu, Taclík všechny naprosto převálcoval. Smějící se To je opravdu výborný herec a postavu frajera a současně "trumbery" zahrál báječně. Válel ovšem i David Matásek. Tihle dva pro mě byli hvězdami večera/hry. A kdyby hrála místo Boudové Wojtylová (jako jsem ji měla tu čest vidět při generálce), napsala bych o ní to samé - hvězda. Boudovou příliš v oblibě nemám a tato role nepřispěla k tomu, abych ji měla radši.

Bohužel se ovšem domnívám, že hru brzy zapomenu. A skutečně - s odstupem času mohu napsat, že ve mě inscenace nezanechala žádný hlubší dojem nebo stopu... I to o kvalitě něco říká, tedy alespoň mně. Neříkám ovšem, že je to špatná hra a nestojí za zhlédnutí. Jen asi jednou ji vidět stačí. Tedy ne pro její zapamatování si, ale kvůli kvalitě, humoru a pojetí. Dávám slabých 60 %.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama