Požitkáři

21. února 2015 v 13:43 | Nine9 |  Inscenace
Premiéra: 24. 10. 2014

Režie: Jan Mikulášek, Dramaturgie: Dora Viceníková, Scéna a kostýmy: Marek Cpin, Hudba: Miloslav König
Hrají: Dita Kaplanová, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Anežka Kubátová, Leoš Noha, Honza Hájek, Miloslav König, Petr Jeništa, Jakub ŽáčekJak byste popsali přiloženou fotku; co se na ní asi právě odehrává?
Když jsem ji na profilu Divadla Na zábradlí zahlédla já, viděla jsem znuděnou smetánku, co vede rádoby intelektuální řeči a myslí si, že jim patří celý svět. No a přesně o tomhle "Požitkáři"........ nejsou.

'Jediným nastoleným tématem je smrt, protože jestli máme v životě nějaký cíl, je to právě smrt. A jestliže mluvíme o životě, mluvíme vlastně o smrti. Cokoliv říkáme, je smrt. Nezapomínejme na ni...'

Můžeme si opakovat "Dnes zemřu!" třeba každý den a přesto nás smrt zaskočí nepřipravené a my se budeme cítit ukřivděně. Tedy pokud si smrt jako takovou vůbec uvědomíme. To spíš její příchod budeme vnímat mnohem ostřeji, toho se bojíme. Kdy nastane? Bude to bolet? Jak dlouho budeme trpět? Co tu po nás zůstane? Užívali jsme života, avšak jak naložit s věčností smrti? Nebo - skončí i ona?

"Požitkáři" zachycují několik takových duší bloudících mezi steskem po životě a touhou po definitivním skonání. Nad hlavami jakoby se jim jak dusivý oblak prachu vznášely otázky 'Proč já? Proč teď?', na které se marně snaží najít odpověď. Nuda, bezmoc, zoufalství. Ale také naděje, že i tohle jednou bude mít svůj konec. To zahltilo jejich mysli a sžírá je. Čekají, protože oni sami ovlivnit již nemohou nic. Dávno totiž ztratili nad svými "životy" kontrolu. Stali se loutkami vzpomínek svých pozůstalých. Kdy ti konečně zapomenou?!

Představení balancuje na hranici mrazivě černého humoru a vážnou filozofií o "životu po životě". Jednotlivé výstupy vyvolávají výbuchy smíchu, které jsou ovšem vzápětí zpraženy divákovým vlastním uvědoměním si naprosté nevhodnosti takové reakce.
Herci jsou zcela přesní, když divákovi dávají zakusit nespravedlivou hořkost a bolest jejich Požitkářů. Maximální zaujetí jejich výkony splývá se samotnou myšlenkou na téma smrti, kterou interpretují.

Až vám na těle vyrazí husí kůže, věřte, že zimou to není...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama