Listopad

28. února 2015 v 0:38 | Nine9 |  Inscenace
Premiéra: 7.6.2014

Režie: Petr Svojtka, Výprava: Jaroslav Milfajt, Dramaturgie: Jiří Janků
Hrají: Michal Dlouhý, Jiří Hána, Lenka Zbranková, Jaroslav Vlach, Zdeněk Vencl

Potěmkinovy vesnice okolo Bílého domu byly strženy a oválná pracovna se ukázala v celé své "pravdě"... Být prezidentem Spojených států amerických je, jako v současnosti téměř cokoli jiného, především byznys. A ještě větší kšeftařina to je, pokud chce být nynější prezident znovuzvolen...
I divák háklivý na sprostá slova si představení užije. Vulgarity nepůsobí samoúčelně; možná i proto, s jakým procítěním je herci pronášejí. Občas z toho může jít jednomu hlava kolem, co tam padá za výrazy, zvlášť když si uvědomí, že tak mluví nejvyšší představitelé USA, ale o to v "Listopadu" jde - ukázat protiklad tak vysoké funkce a tolik nízkého jazyka (i charakteru). Hlavní role se ujal Michal Dlouhý a kdo ho kdy viděl na divadelních prknech, je mu jasné, že se dokáže do kažého slova pořádně opřít. A že těch slov neměl málo - Michal Dlouhý víceméně nezavře pusu. Před tím, kolik se musel naučit textu (a ne vždy jednoduchého), smekám klobouk. Ve hře není prostor pro preřeky či výpadky textů - představení by ztratilo švih a hlavně tempo a rytmus. Avšak on to zvládnul. Profesionál!
A není samozřejmě sám, byť na jeho výkonu představení stojí (a nebo by padalo). Celou dobu má jako prezident při sobě svého poradce v podání Jiřího Hány. A i on se své role ujal zodpovědně - ve tváři neutrální výraz, téměř žádné modulace hlasu, úsporná jsou i jeho gesta. Přesto jeho Archer dokáže tnout do živého či uštědřit komukoliv, prezidenta nevyjímaje, pořádnou ťafku - avšak ve vší diplomacii!
Koho bych z pětice herců, kteří se na jevišti objeví, ještě ráda vyzdvihla, je Lenka Zbranková jako slečna Bernsteinová. Jediný ženský element ve hře, ale možná má "víc koule" než všechny mužské postavy na jevišti dohromady. Tvrdě si jde za svým, ústupky nepřipadají v úvahu! A herečka Zbranková své postavě rozhodně nic neubírá a i ona své kolegy statečně válcuje (nicméně nepřeválcuje).
Dále hráli Jaroslav Vlach a Zdeněk Vencl.
Nezapomeňme však, že to celé je hlavně komedie, napadá mě i slovo fraška. Byť s hořkým základem a možná až černým humorem. Rozhodně se pobavíte, nejednou vybuchnete smíchy, ačkoli možná vám v hlavě taky vyklíčí myšlenka, že jestli to takhle opravdu chodí, tak to potěš.
Hm.
A ono chodí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama